O Nas

Witamy na stronach POSP TRYTON

Specjalistycznej Jednostki Płetwonurków w Kołobrzegu. Nasza POSP została powołana celem ratowania ludzi i mienia na wodzie i pod wodą. Terenem naszego działania jest miasto Kołobrzeg, wody portowe, rzeka Parsęta z kanałami oraz wody morskie przylegające do kąpieliska. W skład naszej jednostki wchodzą strażacy płetwonurkowie oraz ratownicy.

Więcej >>

Adres

Portowa Ochotnicza Straż Pożarna TRYTON
ul. Żurawia 12 B
78-100 Kołobrzeg

Szukaj

Ważniejsze akcje roku 2006

14 stycznia około godziny 15:30 otrzymaliśmy wezwanie do miejscowości Budzistowo, gdzie w rzece zauważono dach samochodu osobowego. Nasze działania polegały na sprawdzeniu czy we wnętrzu pojazdu (Volkswagena Polo) nie ma ludzi. Na szczęście nikogo w środku nie było. Kolejną czynnością była pomoc służbom miejskim przy wyciągnięciu samochodu na dość stromy brzeg.
13 marca w godzinach porannych udaliśmy się do portu. Tam przy nabrzeżu „Skarpowym” zastaliśmy plamę substancji ropopochodnej rozciągniętą na powierzchni 10m2. Nasze działania polegały na ograniczeniu rozlewu zaporami sorpcyjnymi, wybraniu z zagrożonego obszaru zanieczyszczeń stałych. Następnie wypompowaliśmy z powierzchni substancję ropopochodną a pozostały film zebraliśmy matami sorpcyjnymi.
15 maja zadysponowano nas do podobnego zdarzenia. Na Kanale Drzewnym rozciągnął się film substancji oleistej pochodzący najprawdopodobniej z kanalizacji deszczowej. Powstały film zebrano matami sorpcyjnymi.
10 czerwca Zabezpieczaliśmy coroczną imprezę pod nazwą „Wyścigi Smoczych Łodzi”. W trakcie wyścigu doszło do wywrócenia się jednej dziesięcioosobowej łodzi. Wyłowiliśmy nieszczęśników oraz odholowaliśmy smoczą łódź do brzegu by mogła służyć kolejnym uczestnikom.

480-izolacja-2.JPG24 sierpnia zostaliśmy zaalarmowani przez dyżurnego PSK do zbierania styropianu z powierzchni Parsęty. Gdy dopłynęliśmy na miejsce okazało się, że niemal na całej długości rzeki pływają duże tafle styropianu stanowiącego izolację termiczną kontenerów. Tylko w ciągu 4 godzin zebraliśmy około 16 m sześciennych styropianu. Akcja sprzątania trwała dwa dni. Druhowie Marcin Mateńko oraz Mariusz Sznajder wspomagani na lądzie przez Andrzeja Dudkiewicza i Ryszarda Malika usuwali płyty izolacji. Po usunięciu ich z wody, płyty zostały przekazane do utylizacji.